„Aké to vlastne s nami mali naši rodičia ľahké, žiadna rodičovská kontrola. Žiaden Facebook, TikTok, či smartfóny.” Ak ste si takto nepovzdychli už aspoň stokrát, asi nepatríte k tým, ktorí vychovávajú deti v dekáde tretieho milénia. Digitálny svet je z roka na rok sofistikovanejší. Na naše ratolesti tak z displejov číha stále rafinovanejšie nebezpečenstvo. Kde sú tie „staré dobré časy”, keď bolo najväčším problémom, aby sa k deťom cez internet nedostali nejaké tie nahotinky, že?
Rodičovská kontrola: Nová doba – nové riziká
Online svet je dnes otvorenou arénou, v ktorej medzičasom pribudli pojmy ako kyberšikana, dezinformácie a hoaxy, alebo sociálne inžinierstvo. Treba povedať, že hoci nejde o nové spoločenské fenomény, ich digitálne prevtelenie do značnej miery umožnili všade prítomné sociálne siete.
Doba pokročila a deti už nie sú len pasívnymi cieľmi nebezpečenstva. Prístup „no-no-no, nerob to” nestačí, deťom musíme veľa vysvetľovať, aby chápali nástrahy online života. A na druhej strane, aby sme z neho neurobili strašiaka.
Aké benefity ponúka aplikácia Rodičovská kontrola
Slovné spojenie rodičovská kontrola znie ako dokonalá reklama na stratu dôvery medzi rodičmi a dieťaťom. Tento termín však v digitálnom slovníku zahŕňa konkrétne funkčné nástroje, ktoré vám pomôžu mať dohľad nad digitálnym životom vášho dieťaťa. Samozrejme, vždy myslite na to, že aj ono - hoci je neplnoleté, krehké a neskúsené - má právo na súkromie. Preto pozor, aby sa rodičovská kontrola nestala nástrojom manipulácie.
Na trhu sú dostupné rôzne technické riešenia rodičovskej kontroly. Jedným z takýchto produktov je Family Link od Googlu, alebo Qustodio. Rovnako vlastnú rodičovskú kontrolu ponúkajú aj známe značky antivírusov ako ESET, či Norton.
V nasledujúcich riadkoch vám stručne predstavíme funkčné výhody rôznych aplikácií na rodičovskú kontrolu:
Filtrovanie nevhodného obsahu
Na internete sa nachádza nielen množstvo zábavného, ale aj kopa užitočného obsahu. Ochudobniť oň dieťa len z obáv o jeho digitálnu bezpečnosť by bolo kontraproduktívne. Rodičovská kontrola vám umožní zakázať prístup k nevhodnému obsahu. Môžete vyfiltrovať typy obsahov, ktoré sa vášmu dieťaťu budú, resp. nebudú môcť zobraziť. Vyfiltrujete tak stránky, či videá, ktoré by mohli vaše dieťa negatívne vplývať, prípade mu až ublížiť.
Manažment aplikácií
Manažment aplikácií je podobnou funkciou ako triedenie obsahu. Vďaka tejto funkcii máte pod kontrolou appky, ktoré vaša ratolesť môže mať na svojom zariadení. Okrem toho viete pri jednotlivých aplikáciách pracovať aj s časovými limitmi. To pomôže nastaviť dieťaťu vyvážený režim používania jednotlivých aplikácií v primeranom čase.
Manažovanie času používania displeja
Neustále a nepretržité sledovanie obrazovky displeja mobilu nerobí dobre našim očiam. O to viac to platí pri deťoch, ktoré často mobil používajú “len na zabitie nudy”. Vďaka rodičovskej kontrole im môžete vyhradiť čas, ktorý majú na mobile denne k dispozícii.
Tu sa však žiada dodať typické rodičovské - ešte lepšie ako obmedzenie času na displeji bude, keď si nájdete čo najviac času na aktivity s vašimi deťmi. Lepší obmedzovač používania mobilu ešte fakt nenaprogramoval nikto.
Sledovanie polohy a batérie
Túto funkciu by ste mali brať skôr ako poslednú možnosť pre bezpečnosť vášho dieťaťa. Moderné technológie umožňujú lokalizovať polohu vášho dieťaťa cez GPS a iné riešenia, ako napríklad AirTag od Applu. Zároveň si môžete na diaľku zobraziť aj stav batérie zariadenia.
Ide o užitočnú vec najmä v prípadoch, keď je dieťa vzdialené od domova (krúžky, školský výlet, prvýkrát s kamarátmi vonku). Sledovanie polohy by ste si však určite nemali zamieňať so špehovaním dieťaťa. Rozbitú vzájomnú dôveru vám totiž nedá dokopy žiadna aplikácia.
Vzdialená kontrola činnosti
Rodič môže na diaľku sledovať činnosť na mobile dieťaťa, vďaka čomu bude mať prehľad o histórii prehliadania, používaní aplikácií, hovoroch, či správach. Do rodičovského zariadenia vám v reálnom čase môžu chodiť notifikácie, napríklad o nepovolenej činnosti. Aj tu ale platí zásada zdravého rozumu. Ani vy ste predsa svoje zaľúbené listy nedávali rodičom na kontrolu.
V každom prípade, vzdialená kontrola vám umožňuje mať celkový prehľad nad aktivitami vášho dieťaťa. Vďaka tomu ste v obraze a dokážete v predstihu identifikovať prípadné riziká.
O príkladoch praktického využitia rodičovskej kontroly v reálnych situáciách sa môžete dozvedieť napríklad v tomto videu:
A teraz späť do reality
Keď sa chcete vrátiť späť do reality, v tomto videu nájdete „len” 20 spôsobov, ako vaše deti môžu obísť rodičovskú kontrolu. Byť stále krok pred vlastným dieťaťom je proste náročná úloha.
Rodičovská kontrola a ďalšie tipy, ako mať detský digitál pod kontrolou
Rodičovská kontrola je bezpochyby účinné technické riešenie. Len ona však nestačí. Online bezpečnosť a zásady fungovania dieťaťa v digitále sú obšírna téma. Avšak každý rodič by sa mal snažiť, aby jeho dieťa porozumelo tomu, aké výhody má používanie internetu, a kde naopak číha nebezpečenstvo. Preto pridávame ešte niekoľko tipov, na ktoré by ste nemali zabúdať:
1. Vzájomná komunikácia je viac ako všetky aplikácie
Rozprávajte sa, vysvetľujte a ukazujte. Áno, na to, aby ste boli dobrým mentorom, sa zrejme budete niečo nové o fungovaní sociálnych sietí a online platforiem musieť naučiť aj vy. Chce to vyvážený prístup. Nie všetko nové je automaticky aj zlé a skazené. Že za našich detských čias neboli mobily a kamarátov sme mali na ulici? To ale neznamená, že to bola najlepšia možná verzia detstva v dejinách ľudstva.
2. Pomôžte deťom pochopiť fungovanie sociálnych sietí
Facebook, Instagram, či TikTok. To nie sú len lajky, storky a trendy. Prejdite si s deťmi nastavenia súkromia a bezpečnosti profilu a veďte ich k zodpovednému používaniu sociálnych sietí. Vysvetlite im, že nie je vhodné zverejňovať všetko zo súkromného života. Veľa vecí, ktoré sa pri tom naučia, zužitkujú aj v bežných sociálnych kontaktoch.
3. Dôveruj, ale preveruj. Najlepšie dvakrát
Dostupnosť informácií na internete je priam neskutočná. Kým kedysi sme si po ne chodili do novinových stánkov a knižníc, dnes sa na nás doslova valia. A práve na sociálnych sieťach to platí azda najviac. Naše deti sa veľmi ľahko stretnú s témou, ktorú nemôžu vedieť dobre uchopiť.
Vysvetlite svojim potomkom, že nie všetko, čo im niekto pošle, alebo zdieľa, musí byť nespochybniteľná pravda. Naučte svoje deti overovať si zdroje a neveriť všetkému hneď na prvú. Už v ranom veku im tak vštepíte základy niečoho, čomu sa hovorí digitálne občianstvo.
4. Vypínajte Wi-fi na noc
Drobná praktická rada na záver. Je to dobré nielen pre vaše deti, ale aj pre vás. Avšak dávajte si pozor, aby vaše dieťa nezačalo používať wifi od susedov, či mobilné dáta. Na faktúre za mobil to ihneď pocítite. Detská vynaliezavosť väčšinou predčí očakávania rodičov.
Zakázané ovocie chutí najlepšie. Na toto porekadlo by sme mali myslieť aj pri vzdelávaní o digitálnej bezpečnosti. Online svet by nemal byť prostriedkom na strašenie, či vymýšľanie rôznych zákazov a príkazov, ktorými držíme naše deti v hrsti. Naopak, využime ho na to, o čom by malo byť rodičovstvo a výchova potomkov - ukážme im svet. Rodičovská kontrola je na to výborným nástrojom. Áno, vychovávať dieťa v digitálnej dobe je naozaj náročná misia. Zvlášť pre rodičov, ktorí sami vyrástli ešte v dobe analógovej. No povedal niekto niekedy, že byť rodičom je ľahké?