Videoreklamy na YouTube sa stávajú nevyhnutnou súčasťou marketingovej stratégie takmer každej firmy. Na to, aby bola Youtube reklama úspešná, potrebujete okrem iného poznať aj rôzne formáty videoreklamy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše marketingové ciele. Formáty YouTube reklám sú dôležitou súčasťou video marketingu.
YouTube je bezpochyby najpopulárnejším videoportálom na svete. Každý mesiac ho navštívia viac ako dve miliardy prihlásených užívateľov, ktorí si denne pozrú viac ako miliardu hodín videí. Na Slovensku patrí YouTube takisto k top videoportálom. Podľa posledných dostupných štatistík má YouTube na Slovensku mesačne 2,9 milióna divákov, ktorí si pozrú viac ako 532 miliónov videí. Pre mnohých, hlavne mladšiu generáciu, je YouTube dokonca náhrada televízie.
Ľudia ale nechodia na YouTube len kvôli zábave. Stále viac a viac ľudí ho využíva ako nákupného poradcu. Zákazníci prichádzajú na YouTube objavovať nové produkty, alebo po inšpiráciu. Prípadne za tým, aby vyriešili nejaký problém, alebo sa uistili, že si vybrali ten správny produkt, alebo službu. A video je pre nich skvelým pomocníkom. Môžeme povedať, že ľudia využívajú YouTube vo všetkých fázach svojho nákupného rozhodovania.
Vaším cieľom by malo byť využiť ich aktivitu v každej fáze ich nákupného procesu a šikovne ju prepojiť s vašimi marketingovými cieľmi, ktorými sú: povedomie, kúpna úvaha a akcia.
Aby ste vedeli pomocou video reklám efektívne osloviť zákazníkov, v každej fáze ich nákupnej cesty, je potrebné pre každý váš marketingový cieľ zvoliť vhodnú metriku (KPI). Ďalej je dôležité nezabudnúť na správnu cenovú ponuku, osloviť správne publikum a zvoliť správny reklamný formát. A práve na jednotlivé formáty YouTube reklám a ich využitie sa pozrieme bližšie.
1. Mikrospot / Bumper
Mikrospot, alebo tiež bumper, je krátke šesťsekundové nepreskočiteľné video, ktoré sa prehráva pred iným videom, počas neho alebo po ňom. Môže byť doplnené o sprievodný banner.
Cieľ: Povedomie
Platba: Platí sa za tisíc zobrazení
Tento formát je vhodné použiť vtedy, ak chceme zvýšiť zásah, frekvenciu a povedomie o značke. Spomedzi všetkých formátov majú mikrospoty najnižšiu CTZ a zobrazujú sa najmä v mobiloch. Nakoľko trvajú iba šesť sekúnd, reklamné posolstvo musí byť stručné a pútavé. Sú základom pre každú úspešnú reklamnú kampaň na YouTube a ak sa skombinujú s kreatívou dlhšieho formátu, napr. s preskočiteľnou reklamou (tzv. in‑stream), zvyšujú vplyv na značku a rozširujú zásah.
2. Preskočiteľné reklamy in-stream
In-stream reklamy sú špecifické tým, že sa používateľ môže sám rozhodnúť, či si reklamu pozrie. Patria sem in-stream reklamy, ktoré sa zobrazujú pred iným videom, počas neho alebo po ňom a diváci ich môžu po piatich sekundách preskočiť. Aj tento formát môže byť doplnený o sprievodný banner.
Cieľ: Povedomie / Akcia
Platba:
- Platí sa za zhliadnutie reklamy: Ak sa video prehrávalo min. 30 sekúnd, alebo bolo dopozerané do konca. Prípadne užívateľ na reklamu klikol.
- Platí sa za tisíc zobrazení.
Tieto formáty YouTube reklám môžu byť veľmi účinným spôsobom, ako osloviť svoju cieľovú skupinu. Je dôležité si však uvedomiť, že úspech preskočiteľných in-stream reklám závisí od viacerých faktorov, vrátane kvality obsahu reklamy, cieľovej skupiny, cieľa kampane a správneho cielenia. Predtým, než sa rozhodnete použiť tento typ reklamy, odporúča sa urobiť si prieskum trhu, analyzovať konkurenciu a vyhodnotiť, či je in-stream formát pre vašu značku vhodným spôsobom inzercie na YouTube.
3. Nepreskočiteľné reklamy in‑stream
Tento formát reklamy je veľmi podobný televíznym reklamám, kde užívateľ nemá možnosť reklamu, ktorá ho nezaujíma, preskočiť. Tieto reklamy trvajú 15 sekúnd alebo menej. Na niektorých trhoch je k dispozícii 20-sekundová verzia. Prehrávajú sa pred iným videom, počas neho, alebo po ňom.
Cieľ: Povedomie
Platba: Platí sa za tisíc zobrazení
Túto reklamu použite vtedy, keď chcete, aby diváci vaše posolstvo, alebo príbeh videli ako celok, bez možnosti preskočenia. Pri tomto formáte je veľmi dôležitá kreatíva. Vaše reklamné posolstvo musí byť silné a zvukovo aj vizuálne atraktívne. Samotný Google odporúča využívať pri tvorbe videoreklamy framework ABCD. Nepreskočiteľné reklamy sa tak môžu stať silným nástrojom na zvýšenie povedomia o značke.
4. Videoreklamy out‑stream
Reklamy out-stream sú určené iba pre mobilné zariadenia a zobrazujú sa mimo YouTube na partnerských weboch Googlu a v aplikáciách.
Cieľ: Povedomie
Platba: Platí sa za tisíc zobrazení
Reklama sa zobrazuje v rôznych mobilných umiestneniach a spustí sa bez zvuku. Ak divák o video prejaví záujem, kliknutím na reklamu sa zvuk videa zapne. Hlavným cieľom tohto formátu je zvýšiť zásah videoreklamy v mobilných zariadenia a tak zvýšiť povedomie o značke.
5. In-feed reklamy
In-feed reklama sa zobrazuje na domovskej stránke YouTube pre mobil, vo výsledkoch vyhľadávania na YouTube a vedľa súvisiacich videí na YouTube. Od in-stream formátov sa in-feed líši tým, že používateľ video sám spúšťa kliknutím na miniatúru videa.
trueview_discovery
Cieľ: Kúpna úvaha / Akcia
Platba: Platí sa za tisíc zobrazení
Tento formát je vhodné použiť v rozhodovacej fáze nákupnej cesty zákazníka, keď si vyberá produkt, alebo značku. Môžete mu ponúknuť napríklad recenziu vášho produktu alebo návod typu “Ako si pripraviť…”.
6. Reklamy masthead
Tento prémiový formát sa zobrazuje na domovskej stránke YouTube a je k dispozícii iba na základe rezervácie cez obchodného zástupcu Googlu.
Cieľ: Povedomie
Platba: Platí sa za deň, je možná aj cena za tisíc zobrazení.
Tento formát je efektívny pre tých inzerentov, ktorí chcú za krátky čas osloviť obrovské publikum a zvýšiť povedomie o značke, službe alebo výrobku. Ide o najdrahší formát videoreklamy, cena za deň sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.
Formáty YouTube reklám
Zopakujme si to celé ešte raz: tu nájdete prehľadný zoznam všetkých formátov v jednej tabuľke.
Záver
Predstavili sme si rôzne rôzne formáty YouTube reklám, ktoré pomáhajú predovšetkým zvyšovať povedomie o značke, podnecujú ľudí k výberu danej značky alebo produktu a v neposlednom rade vyzývajú ľudí k vykonaniu akcie.
Okrem výberu vhodného formátu pre jednotlivé marketingové ciele je potrebné merať aj efektivitu videoreklám podľa správnych metrík ako napríklad počet zobrazení, dosah a frekvencia zásahu, miera zhliadnutia a zapojenia, počet kliknutí alebo aj získané hodnotenia páči sa mi, zdieľania a získaní odberatelia. Konkrétne ciele by ste mali mať stanovené ešte pred spustením samotnej videokampane.
Dôležitý je takisto správny výber zacielenia, či už podľa záujmov, nákupných úmyslov, demograficky, alebo sa môžete potenciálnemu zákazníkovi pripomenúť pomocou remarketingových publík. Rôzne možnosti zacielenia si rozoberieme v samostatnom článku. Netreba zabúdať ani na kreatívu, ktorá by mala byť vhodne prispôsobená vašej cieľovej skupine aj cieľu kampane.
Verím, že vám tento článok pomohol zorientovať sa v dostupných formátoch YouTube reklám a pri spustení vašej ďalšej videokampane vám to uľahčí rozhodovanie pri výbere toho správneho formátu. Ak ale potrebujete s nastavením kampaní pomôcť, neváhajte nás kontaktovať, budeme radi.