Vyhľadávače sú často najväčším zdrojom návštevnosti pre väčšinu webových stránok. Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje používajú pokročilé algoritmy na pochopenie stránok a ich vhodné zoradenie vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) pre samotných používateľov. Tieto algoritmy však nie sú dokonalé, stále potrebujú istú “pomoc”, aby správne pochopili, o čom je obsah vašej stránky. Tu prichádza na rad riešenie pre WordPress SEO.
Ak váš obsah nie je optimalizovaný, vyhľadávače nebudú vedieť, ako ho zoradiť vo výsledkoch vyhľadávania. Keď ľudia hľadajú témy, o ktorých píšete, a váš web sa nezobrazí na stránkach s výsledkami vyhľadávania, môžete prísť o dôležitú návštevnosť. Preto by malo všetkým spoločnostiam záležať na tom, aby boli ich webové stránky priateľské k vyhľadávačom. Práve týmto spôsobom totiž maximalizujete návštevnosť vášho webu z vyhľadávania.
WordPress SEO a správne nastavenie indexácie
V základných nastaveniach CMS systému WordPress sa nachádza zaškrtávacie políčko, ktoré keď je zaškrtnuté, tak je zakázané indexovanie vášho webu. Toto políčko vám poslúži napríklad v procese tvorby webu, keď ešte nechcete, aby Google videl vaše stránky. Keď už ale web dokončíte, nezabudnite toto políčko odznačiť, aby sa stránky mohli riadne zaindexovať. Políčko nájdete v časti Nastavenia > Čítanie > Viditeľnosť vyhľadávacieho nástroja a radšej sa uistite, že nie je zaškrtnuté.
Ideálne nastavenie trvalých odkazov pre lepšie WordPress SEO
URL (odkazy, linky) priateľské k SEO obsahujú slová, ktoré jasne vysvetľujú obsah stránky, a sú ľahko čitateľné pre ľudí, aj pre vyhľadávače.
Nevhodná URL článkov:
https://www.vivantina.com/blog/?p=52479
Vhodná URL článkov:
Ako využiť ChatGPT v SEO
Z príkladov je jasné, že vhodná URL adresa je dobre čitateľná a jasne vyjadruje o čom daný článok je. URL adresy by nemali obsahovať diakritiku a mali by byť napísané malými písmenami. Samozrejme, mali by tiež súvisieť s obsahom danej stránky. Používanie správnej URL adresy článku zvyšuje vaše šance na získanie lepších pozícií vo výsledkoch vyhľadávania. Navštívte stránku v administrácii systému WordPress Nastavenia > Trvalé odkazy. Vyberte možnosť názvu príspevku a potom kliknutím na tlačidlo „Uložiť zmeny“ uložte svoje nastavenia.
Vytvorenie XML sitemapy
Sitemapa je XML súbor, ktorý pomáha vyhľadávačom lepšie indexovať obsah na vašej stránke. Existuje viacero spôsobov ako Sitemapu webu vytvoriť. Jedným zo spôsobov, ako vytvoriť Sitemapu, je plugin Yoast SEO. Ten vám po nainštalovaní na web automaticky vytvorí mapu stránok. V každom prípade sa ale uistite, že je táto možnosť zapnutá. Ak chcete sitemapu zapnúť, prejdite do časti Yoast SEO > Všeobecné > Funkcie > Prepnúť „XML Mapy stránok“. Je dôležité, aby ste si následne vytvorili účet na platforme Google Search Console a túto Sitemapu doň nahrali.
Inštalácia WordPress SEO pluginu
Jednou z najlepších možností WordPressu je, že azda na všetko existuje nejaký plugin. SEO nie je výnimkou. Existuje množstvo SEO pluginov pre WordPress, čo zároveň začiatočníkom komplikuje výber toho najlepšieho. Najpopulárnejším pluginom pre SEO je Yoast SEO, no existujú aj ďalšie možnosti, ako All in One SEO Pack alebo Rank Math. Tieto pluginy vám poskytnú nástroje na správu a optimalizáciu SEO na vašej stránke.
Optimalizácia kľúčových slov
Optimalizácia kľúčových slov je kľúčovou súčasťou SEO a pomáha zlepšiť viditeľnosť vašej webovej stránky vo vyhľadávačoch. Pri každom článku, alebo stránke sa sústreďte na konkrétne kľúčové slová. Vhodne ich umiestnite do nadpisov, podnadpisov, obsahu a meta popisu. SEO pluginy vám poskytnú polia na jednoduché vyplnenie týchto informácií. Nezabudnite, že kľúčové slová by mali byť prirodzené a relevantné pre obsah.
Optimalizácia meta popisu a nadpisov
Optimalizácia meta popisu (meta description) a nadpisov (title) je dôležitá súčasť SEO pre vašu webovú stránku. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako ich správne optimalizovať za použitia CMS systému WordPress:
Nadpis (z angl. title tags):
- Každá stránka má mať jedinečný a výstižný nadpis.
- Použite kľúčové slová na začiatku nadpisu. Dosiahnete tak lepšiu viditeľnosť zo strany vyhľadávača.
- Nadpis by mal byť presný a mal by odzrkadľovať obsah danej stránky.
- Uistite sa, že nadpis je dostatočne krátky, približne 50-65 znakov. Tak zabezpečíte, že sa vo výsledkoch vyhľadávania zobrazí celý.
Meta popis (z angl. meta description):
- Každá stránka by mala mať jedinečný a zaujímavý meta popis.
- Meta popis by mal obsahovať kľúčové slová, ktoré sú súvisia s obsahom danej stránky.
- Dĺžka meta popisu by mala byť približne 150-160 znakov, aby sa úplne zobrazil vo výsledkoch vyhľadávania.
- Použite presvedčivé slová a formulácie, ktoré prilákajú používateľov kliknúť na váš odkaz.
Používanie SEO pluginu:
- SEO pluginy ako Yoast SEO, alebo All in One SEO Pack vám poskytujú jednoduchý spôsob na nastavenie a optimalizáciu nadpisov a meta popisov vo WordPresse.
- Tieto pluginy vám umožňujú jednoducho upravovať a vidieť náhľad toho, ako sa nadpis a meta popis zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania.
- Nadpisy a meta popisy by mali byť relevantné pre obsah danej stránky a jedinečné pre každú stránku.
- Použite kľúčové slová, ktoré sú relevantné pre danú stránku a odrážajú obsah, ktorý používatelia očakávajú.
Testovanie a optimalizácia:
- Skúšajte rôzne varianty nadpisov a meta popisov a sledujte ich výkonnosť vo výsledkoch vyhľadávania.
- Analyzujte dáta z nástrojov ako Google Search Console a Google Analytics, aby ste zistili, aké nadpisy a meta popisy fungujú najlepšie pre zvyšovanie CTR (miera preklikov z angl. click-through rate).
Optimalizácia obrázkov vo WordPresse pre SEO
Obrázky sú pútavejšie ako text, no načítavajú sa dlhšie. Ak si nedáte pozor na veľkosť a kvalitu obrázkov, môžu spomaliť váš web. Musíte sa uistiť, že používate obrázky, ktoré sú optimalizované pre rýchlejšie načítanie.
Ďalším nastavením, ktoré môžete použiť na optimalizáciu obrázkov pre vyhľadávače, je použitie popisných značiek title a alt text. Tieto značky pomáhajú vyhľadávacím nástrojom pochopiť, o čom je váš obrázok. Pomáhajú tiež používateľom so zrakovým postihnutím, pretože čítačky obrazovky im môžu prečítať tento alternatívny text. WordPress vám umožňuje jednoducho pridávať značky title a alt pri nahrávaní obrázka.
Po umiestnení obrázkov do príspevku ich optimalizácia prebieha takto:
- Uistite sa, že sú obrázky vložené správne. Neumiestňujte obrázky tak, aby zasahovali do formátovania odstavcov, a udržujte ich konzistentné umiestnenie (napr. na stred, medzi odsekmi).
- Obrázky by mali mať pôvodnú veľkosť, aby boli jasné a ostré. Zmenšite ich iba vtedy, ak sú veľké. Na kompresiu obrázkov môžete použiť napríklad nástroj TinyPNG.
- Ku každému obrázku pridajte alternatívny (alt) text. Je to dôležité pre dobré umiestnenia vo vyhľadávači.
Interný linkbuilding
Vyhľadávače priraďujú každej stránke na vašom webe skóre (autorita stránky). Najbežnejšími ukazovateľmi autority sú odkazy. Preto je dôležité, aby ste o dkazovali na svoj vlastný obsah z iných blogových príspevkov a stránok.
Mali by ste si vytvoriť zvyk prepájať svoje príspevky vždy, keď je to možné. Ak máte viacerých autorov, vytvorte predbežný kontrolný zoznam blogových príspevkov, ktorý vyžaduje, aby prepojili aspoň 3 ďalšie blogové príspevky. Pomôže vám to zvýšiť počet zobrazení stránok a predĺžiť čas, ktorý používatelia strávia na vašom webe. V konečnom dôsledku sa tak zlepší SEO skóre vašich jednotlivých blogových príspevkov a stránok.
Použite CTA prvkov
CTA (výzva k akcií z angl. call to action) prvky sú dôležitou súčasťou článkov. Tieto prvky majú za úlohu motivovať návštevníkov k vykonaniu požadovanej akcie. Môže ísť napríklad o nákup, prihlásenie, stiahnutie si súboru, odber newslettera a podobne. Pamätajte, že CTA prvky v článku by mali byť dobre umiestnené, dostatočne vyzývavé a relevantné pre obsah a cieľ vášho článku.
Dodržiavaním správnych postupov SEO a strategickou optimalizáciou vašej WordPress stránky môžete dosiahnuť zvýšenie organického vyhľadávania a vyššiu návštevnosť vášho webu. Ak na to nemáte kapacity, alebo skúsenosti, radi sa vo Vivantine tejto dôležitej problematiky ujmeme.