Marketing pre začínajúce e-shopy: Čo robiť, keď web nepredáva a konkurencia vás valcuje?

Vstupujete do sveta e-commerce s vlastným e-shopom? Gratulujeme! Teraz prichádza na rad kľúčová otázka: ako ho efektívne zviditeľniť?

Možno to sami poznáte

Založili ste si e-shop, máte skvelý produkt, no v istom bode ste sa zasekli a neviete, ako ďalej. Do akého typu reklamy investovať peniaze? Oplatí sa mať blog kvôli zlepšeniu SEO? Prečo váš e-shop nepredáva, keď návštevnosť rastie? A čo s veľkými firmami, ktorých cenám nedokážete konkurovať?

Pre nováčikov vo svete e-commerce predstavuje marketing často zdroj frustrácie, pretože sa budete stretávať s problémami, o ktorých ste na začiatku možno nemali ani tušenia. Poďme si predstaviť najväčšie výzvy marketingu pre začínajúce e-shopy.

KONTAKT

Dosahovať žiadané výsledky v marketingu realít je náročné z viacerých dôvodov.

Trh s nehnuteľnosťami je často presýtený konkurenciou, ktorá ponúka podobné služby ako vy, takže sa potrebujete odlíšiť a budovať silnú značku.

Zároveň je to trh dynamický, ovplyvnený ekonomickými faktormi, úrokovými sadzbami a rôznymi legislatívnymi úpravami. Vyžaduje si rýchle a presné identifikovanie a oslovenie správnej cieľovej skupiny, dôkladnú prezentáciu a presvedčivé marketingové posolstvá.

A potom tu máme neustále sa meniace digitálne prostredie a nové technológie, v ktorých je čoraz náročnejšie sa zorientovať. Ako za týchto podmienok “upiecť” fungujúcu marketingovú stratégiu a nepopáliť sa?

Pozrite sa s nami na 5 najčastejších výziev marketingu pre realitné kancelárie a osvedčené riešenia, ktoré fungujú.

Problém č. 1

E-shop má nízku návštevnosť a viditeľnosť

Jedným z najväčších problémov, s ktorým sa ako začínajúci e-shop nutne stretnete, je nedostatočná návštevnosť a viditeľnosť. Návštevnosť, podobne ako v kamennom obchode, priamo ovplyvňuje počet potenciálnych zákazníkov. Nízka návštevnosť vedie k nižším tržbám a sťažuje rast podnikania.

Viditeľnosť, ktorá závisí od SEO optimalizácie a online reklamy a propagácie, zas určuje, ako ľahko zákazníci e-shop nájdu

KONTAKT

Bez kvalitného SEO je e-shop odkázaný na platenú reklamu a stráca potenciál organického vyhľadávania.

Základom úspechu je preto investovať do SEO optimalizácie, ktorá zahŕňa analýzu kľúčových slov, tvorbu špičkového obsahu a technické úpravy webu. Súbežne s optimalizáciou je vhodné spustiť aj PPC reklamu a budovať povedomie o e-shope na sociálnych sieťach.

Problém č. 2

Web nepredáva tak, ako potrebujete

Odborníci majú pre tento problém jasné pomenovanie: “slabá optimalizácia webu pre konverzie.” Aj keď sa vám podarí prilákať návštevníkov na váš web, neznamená to automaticky predaj. Nízka miera konverzie znamená, že veľa ľudí navštívi váš web, ale len málo z nich reálne nakúpi.

Môže to mať viacero dôvodov: od zlého prvého dojmu, ktorý je spôsobený neprehľadnosťou a pomalým načítaním webu až po nejasnú navigáciu, komplikovaný proces nákupu, vysoké ceny, chýbajúce informácie o produktoch a obavy z bezpečnosti platby na neznámom e-shope a celkovú neznalosť značky.

Čo s tým?

V prvom rade potrebujete zjednodušiť web a proces nákupu. Pomôže tiež zlepšenie produktových popisov a fotografií, zobrazovane recenzií a motivovanie na ich zanechanie, ponuka bezpečných platobných metód, jasná komunikácia podmienok doručenia a vrátenia tovaru. K nákupu motivujte aj zľavami, darčekmi, vernostným programom alebo dopravou zdarma.


Problém č. 3

Nedarí sa vám predbehnúť konkurenciu bez znižovania cien

Ako začínajúci e-shop budete čeliť obrovskej konkurencii zo strany známych obchodov, ktoré majú výhodu v podobe známej značky, širšieho sortimentu, lepších cien a kvalitnejšieho zákazníckeho servisu. Ak chcete uspieť, nestačí len znížiť ceny. Namiesto cenového súperenia sa zamerajte na budovanie vlastnej identity.

Ponúknite unikátne produkty, ktoré veľké značky ignorujú (a za ktoré si môžete dovoliť pýtať viac), špecializujte sa na konkrétny segment trhu a poskytnite výnimočný zákaznícky servis. V oblasti marketingu môžete vyskúšať rôzne kreatívne a nízkorozpočtové stratégie, ako sú virálne videá alebo spolupráce s mikro influencermi, ktoré vás môžu prekvapiť návratnosťou.

Problém č. 4

Neviete, ako si udržať zákazníkov, ktorí už u vás nakúpili

Získať zákazníkov je len prvý krok. Ešte dôležitejšie je udržať si ich lojalitu a spraviť z nich stálych zákazníkov. Ak zákazníci nakúpia u vás raz a potom sa už nevrátia, hovoríme tomu nízka retencia. Pre e-shop je nízka retencia problém, pretože získavanie nových zákazníkov je oveľa drahšie a náročnejšie ako udržiavanie si tých existujúcich. Naopak, vysoká retencia prináša mnoho výhod. Zákazníci, ktorí u vás nakupujú opakovane, míňajú viac peňazí, sú lojálnejší a menej náchylní prejsť ku konkurencii. Navyše zanechávajú pozitívne recenzie, ktoré prispievajú k budovaniu dobrej reputácie.

Spôsobov, ako zlepšiť retenciu zákazníkov na e-shope, je niekoľko. Môžete odmeňovať opakované nákupy, ponúknuť verným zákazníkom špeciálne akcie a výhody. Ponúknite zľavu alebo darček za prihlásenie sa do newslettera, posielajte personalizované e-maily. Pomôže vám s tým automatizácia e-mailových kampaní.

Povedzte nám o svojom projekte.

Chcete využiť silu praktického online marketingu? Sme jednotkou pre firmy, ktoré sa chcú posúvať dopredu.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.
Ľubomír Radič
CEO & Project Consultant

Problém č. 5

Netušíte, ako rozložiť rozpočet na marketing

Najväčšou a najčastejšou chybou začínajúcich e-shopov pri rozložení budgetu na online marketing je "strieľanie naslepo" a roztrieštenie zdrojov. Mnoho začínajúcich e-shopov skúša trochu Google Ads, trochu Facebook Ads, trochu influencer marketingu, ale nevedia, čo im skutočne prináša výsledky. Výsledkom je, že peniaze sa míňajú na aktivity, ktoré neprinášajú dostatočný zisk a vy strácate motiváciu ďalej podnikať.

Vyhnite sa tejto chybe a čo najskôr prioritizujte aktivity s najväčšou návratnosťou investícií (ROI).

Uvedomte si pritom, že žiadne univerzálne nastavenie neexistuje, darmo budete “googliť” ostošesť. Jednoducho sa potrebujete zamerať na tie marketingové aktivity, ktoré prinášajú najväčší zisk v porovnaní s vynaloženými nákladmi práve vám.

KONTAKT

Marketingové riešenia pre začínajúce e-shopy od VIVANTINY

SEO optimalizácia pre e-shopy: získajte návštevnosť bez výdavkov na reklamu

Štúdie ukazujú, že až 53 % všetkej návštevnosti webových stránok pochádza z organického vyhľadávania (Bright Edge).

KONTAKT

Pre začínajúce e-shopy, ktoré majú nižší rozpočet, je SEO dôležité, pretože ponúka dlhodobú návratnosť investície bez potreby neustále investovať do reklám. Do oblasti SEO aktivít patrí aj obsahový marketing: písanie blogov, sprievodcov, recenzií a tvorba podrobných popisov produktov, optimalizovaných pre dlhé kľúčové frázy (long-tail keywords).

Možno budete prekvapení, ale ani v dobe, kedy kraľuje video, blog ešte nie je mŕtvy. Ukazuje sa, že spoločnosti, ktoré spravujú blog, získavajú o 57 % viac návštevníkov, o 97 % viac prichádzajúcich odkazov a majú o 434 % viac indexovaných stránok ako spoločnosti, ktoré ho nemajú. (Higher Visibility). Dobré SEO sa nezaobíde tiež bez spätných odkazov zo spoľahlivých zdrojov, ktoré zvyšujú autoritu vášho e-shopu. Podľa Backlinko prvý výsledok v Google máva v priemere 3,8 x viac spätných odkazov ako výsledky na pozíciách pozície č. 2 - 10.

Príklad investície agentúry

+ 57 %

viac návštevníkov vďaka blogu

+ 97 %

viac prichádzajúcich odkazov

3,8 x

viac spätných odkazov

Znamená to, že linkbuilding potrebujete ako soľ, či už predávate zubné kefky alebo doplnky výživy.

Nárast organickej návštevnosti online trhoviska

Prípadová štúdia The Hoth ukazuje, akú veľkú úlohu má pri nastavení správnej SEO stratégie linkbuilding - teda spätné odkazy iných dôveryhodných webov na váš web. Agentúra, ktorá riešila problém nízkej návštevnosti internetového trhoviska s obuvou a oblečením, sa po SEO audite rozhodla zamerať prioritne na budovanie silnej autority v Google.

Na získanie odkazov použili dve hlavné stratégie. Po prvé, písali články pre iné weby s tematikou módy a v týchto článkoch potom odkazovali na stránku klienta. Po druhé, budovali dlhodobé vzťahy s inými webmi, komentovali ich príspevky a dávali im najavo, že ich obsah oceňujú.

Vďaka tomu získali ďalšie odkazy. Po roku dosiahol marketplace 100% nárast organickej návštevnosti a výrazné zlepšenie pozícií vo vyhľadávaní. Navyše, vďaka kumulatívnemu efektu SEO sa dá očakávať, že návštevnosť bude naďalej rásť aj v budúcnosti.

Pustite sa do ladenia SEO s Vivantinou

SEO však nie je žiaden zázračný prášok, ktorý nasypete do marketingového mixu, zamiešate a je to. Je to skôr beh na dlhú trať a vyžaduje si mravenčiu prácu. Tento proces najlepšie firmy robia kontinuálne a venujú sa mu roky. Zistite, ako riešime SEO aktivity u nás vo Vivantine a ako vám vieme pomôcť dostať sa na popredné priečky v Google.

Vydlaždite si cestu k lovebrandu vďaka sociálnym sieťam

Sociálne siete sú neoceniteľným nástrojom na oslovenie vášho cieľového publika. Pozor, dnes už nie sú len ihriskom na zábavu, ale aj štartovacím miestom, z ktorého začína zákaznícka cesta k nákupu. Podľa prieskumu Global Web Index takmer 3 z 10 používateľov.

uvádzajú ako hlavný dôvod používania sociálnych médií vyhľadávanie produktov online a 71 % spotrebiteľov, ktorí majú pozitívnu skúsenosť so značkou na sociálnych sieťach, s väčšou pravdepodobnosťou uskutoční nákup. Štúdia Sprout Social ukazuje, že keď sa zákazníci cítia prepojení so značkami, viac ako polovica spotrebiteľov (57 %) zvýši svoje výdavky na túto značku.

KONTAKT

To je ohromný potenciál

Najmä mladá generácia mení pravidlá hry. Podľa Sprout Social v roku 2022 takmer 40 % z generácie Z uprednostnilo TikTok pred Google na vyhľadávanie informácií. Pre vás ako začínajúce e-shopy to znamená, že sociálne siete sú aj predajným kanálom. Zároveň vám pomôžu zapôsobiť, aj keď ste malý a začínajúci e-shop.

40%

generácie Z uprednostnilo TikTok pred Google

Príklad z praxe: Z malej kozmetickej spoločnosti gigantom

ColourPop, kozmetická spoločnosť založená v roku 2014, sa z malej a neznámej firmy prepracovala na značku s ročným obratom viac ako 70 miliónov dolárov. Ich úspech analyzuje prípadová štúdia Opti Monk. Je do značnej miery založený na šikovnej stratégii na sociálnych sieťach, ktorá pozostávala zo 4 kľúčových krokov:

NAPÍSAŤ E-MAIL

Ako to prebieha?

1
Spolupráca s influencermi
ColourPop nadviazal spoluprácu s poprednými beauty influencerkami, ktorým poskytol produkty na recenziu výmenou za propagáciu.
2
Spoločné produktové rady
Značka vytvorila exkluzívne produktové rady s populárnymi influencermi, napríklad "KathleenLights x ColourPop", čím ich premenila na ambasádorov značky.
3
Vlastný hashtag
ColourPop vytvoril hashtag #ColourPopMe a povzbudzoval zákazníčky, aby ho používali pri zdieľaní svojich fotografií s produktmi. Tieto fotografie potom značka zdieľala na svojej stránke, čím vytvorila pútavý obsah generovaný používateľmi a influencerkám s menším dosahom pomohla zviditeľniť sa.
4
Interakcia so zákazníkmi
ColourPop neustále motivuje zákazníkov k interakcii na sociálnych sieťach (lajkovanie, komentovanie, zdieľanie) prostredníctvom súťaží a darčekov.

Táto stratégia im pomohla vybudovať silnú online komunitu a výrazne zvýšiť povedomie o značke, čo sa prejavilo na ich impozantnom raste a finančnom úspechu.

Využite plný potenciál sociálnych sietí pre svoj e-shop

Ak chcete sociálne siete využívať strategicky a naplno, objednajte si správu sociálnych sietí vo Vivantine. Okrem samotnej správy vám tiež ukážeme, ako správne merať a vyhodnotiť aktivity na sociálnych sieťach.

PPC reklama: oslovte cieľovú skupinu a premeňte ju na zákazníkov

Podľa štatistík Data Box dominujú v segmente e-commerce 3 typy PPC reklám: reklamy v platformách Google, Facebook a Instagram. Z praxe vieme, že pre začínajúci e-shop je často najefektívnejšou voľbou kombinácia vyhľadávacích reklám a remarketingu.

Vyhľadávacia reklama v platforme Google Ads

Vyhľadávacie reklamy v platforme Google Ads sú tie reklamy, ktoré sa zobrazujú na stránke s výsledkami vyhľadávania Google, keď niečo hľadáte. Ako uvádza Word Stream, dosahujú v segmente e-commerce priemernú mieru preklikov (CTR) okolo 2.69 %, čo ich robí veľmi účinným nástrojom na oslovenie zákazníkov, ktorí aktívne hľadajú produkty. Pre e-shopy s fyzickými produktmi odporúčame zvážiť aj nákupné reklamy v Google, ktoré Data Feed Watch označuje za efektívny nástroj s priemernou CTR 0,86%. (To sú tie, ktoré vyzerajú ako malé obrázky produktov s cenou a názvom obchodu. Zobrazujú sa nad alebo vedľa výsledkov vyhľadávania, keď hľadáte nejaký produkt.)

± 2,69%

priemerná mieru preklikov (CTR)/p>


Retargetingové kampane

Retargetingové kampane vo vyhľadávaní sú typom online reklamy, ktorá sa zameriava na ľudí, ktorí už v minulosti navštívili vašu webovú stránku. Spomedzi online reklamy patria medzi najúčinnejšie. Štatistiky Demands Age ukazujú, že môžu pomôcť zvýšiť mieru konverzie o 150 %. To znamená, že ak by vaša bežná kampaň vo vyhľadávaní viedla napr. k 100 konverziám (nákupom), retargetingová kampaň by mohla priniesť až 250 konverzií. Podľa Demands Age ich používa až 80 % marketérov s cieľom získať späť svojich spotrebiteľov.

+ 150%

zvýšenie miery konverzie

Príklad z praxe: O 60 % viac tržieb pre e-shop lekárne

O tom, že PPC reklama je dynamický proces, ktorému treba rozumieť a neustále ho optimalizovať, aby dosahoval čo najlepšiu návratnosť investícií, je prípadová štúdia Mashup Digital. E-shop lekárne, ktorý predáva všetko od dermokozmetiky cez rôzne výživové

doplnky až po medicínu pre domáce zvieratá, čelil problému s rastom tržieb. Agentúra Mashup Digital analyzovala dáta a zistila, že v oblasti PPC reklám má firma výrazné rezervy. Doslova teda “prekopali” PPC reklamu pre klienta od piky.

NAPÍSAŤ E-MAIL

Namiesto toho, aby všetky reklamy klienta "nahádzali" do jednej veľkej kampane, agentúra ich rozdelila do logických celkov. Vytvorila samostatné kampane pre jednotlivé značky a v rámci nich reklamné skupiny pre rôzne produktové kategórie alebo cieľové skupiny.

Takto bola každá skupina reklám cielená na špecifické publikum so správnym posolstvom a reklamnými formátmi. Vďaka tejto stratégii sa návštevnosť internetového obchodu prostredníctvom Google Ads zvýšila o takmer 30 % pri zachovaní návratnosti investícií.

Tržby e-shopu lekárne vzrástli o 60 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ako vidíte aj na tomto príklade, keď dvaja robia to isté, výsledky nemusia byť tie isté.

Nevystrieľajte rozpočet naslepo a zverte PPC reklamu nám

Vo Vivantine vám nastavíme PPC reklamu tak, aby ste sa naplno mohli venovať vášmu podnikaniu a nemuseli riešiť veci, v ktorých nie ste celkom doma.

Naším cieľom je, aby kampane priniesli čo najlepšie výsledky pri čo najnižšej investícii do kreditu.

nastavenie GA4 - marketingová agentúra Vivantina

Nastavenie Google Analytics: dvakrát merajte, raz režte

Google Analytics je kľúčový nástroj pre začínajúce e-shopy, pretože umožňuje podrobnú analýzu správania návštevníkov na webovej stránke. Môžete vďaka nemu zistiť, ktoré stránky si návštevníci vášho webu prezerajú najčastejšie a kde dochádza k opusteniu nákupného procesu. Umožní vám tiež sledovať, ktoré kampane prinášajú najviac návštevníkov predajov. Na základe dát viete potom robiť efektívnejšie rozhodnutia o kampaniach i rozpočte. Tomuto prístup sa hovorí tiež data-driven marketing.

vivantina seo

Prečo by ste mali vo vašom marketingu používať analytické nástroje?

Podľa štatistík Think with Google takmer 2/3 popredných marketérov tvrdia, že rozhodnutia urobené na základe údajov sú lepšie ako tie, ktoré sú založené na inštinkte. Inštinkt vás môže zradiť, ale dáta vždy ukazujú pravdu.

Vďaka analýze dát môžete efektívnejšie rozdeliť rozpočet a prioritizovať kanály s najvyšším ROI. Vedieť interpretovať dáta z Google Analytics je dnes pre e-shopy absolútna nutnosť, inak prichádzate zbytočne o peniaze.

Príklad z praxe: Ako analytika pomáha robiť lepšie rozhodnutia

Posledným z našich príkladov z praxe je prípadová štúdia Kinga Dow.

KONTAKT

foto a video produkcia - marketingová agentúra Košice

E-shop sa boril s nízkou efektivitou svojho webu. Zákazníci z webu rýchlo odchádzali a nákupy nedokončili. Aby sa to zlepšilo, agentúra využila Google Analytics na detailnú analýzu webu. Začala sledovať kľúčové metriky (ako miera odchodov, zdroje návštevnosti, výkonnosť jednotlivých stránok). Pomocou týchto údajov odhalili problematické miesta a urobili viaceré dôležité rozhodnutia. Jedným z nich bolo investovanie Google nákupných reklám, ktoré začali generovať príjmy takmer okamžite.

Vďaka rôznym úpravám, neustálej analýze dát a testovaniu sa podarilo znížiť mieru odchodov a zvýšiť konverzie (teda dokončené nákupy) o 28 %. To viedlo k výraznému nárastu príjmov e-shopu. Tento príklad ukazuje, ako Google Analytics pomáha pochopiť správanie zákazníkov na webe a identifikovať oblasti, ktoré je potrebné vylepšiť. Bez Google Analytics by e-shop nevedel, kde sú jeho slabé miesta. A ak nepoznáte svoje slabé miesta, len ťažko môžete rásť a dosahovať lepšie výsledky.

Vivantina vám Google Analytics nielen nastaví, ale vás aj zaškolí

Aj vy môžete využiť nastavenie Google Analytics 4 na zlepšenie svojho e-shopu. Naučte sa analyzovať dáta a pochopiť, ako váš web funguje. Vďaka tomu identifikujete problémy a budete vedieť, kam investovať svoje úsilie, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Prečo zveriť marketing pre e-shopy do rúk Vivantiny?

Oslovili vás spomenuté riešenia? Zverte nám do rúk váš marketing a my ich nájdeme aj pre vás a vašu realitnú kanceláriu.

KONTAKT

8

rokov skúseností

40+

stálych zákazníkov

1 mil.

eur ročne

10

členný tím

Ako certifikovaný Google partner s viac ako 10-ročnými skúsenosťami pripravujeme kampane pre viac ako 40 stálych zákazníkov nielen na Slovensku, ale aj v 8 zahraničných krajinách. Ročne spravujeme rozpočet presahujúci 1 milión eur.

Pozrite si naše referencie, dohodnite si konzultáciu zdarma a objavte možnosti rastu pre váš e-shop.

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.