Hlavička webovej stránky (header) je hornou časťou webovej stránky, ktorá zvyčajne obsahuje názov spoločnosti a logo. Táto časť, ktorá sa nachádza medzi otvorením a zatvorením značiek <header>, často obsahuje aj navigačný panel (menu), ktorý používateľom pomáha pri prechode medzi jednotlivými stránkami na webe.
Dizajn hlavičky sa môže medzi jednotlivými webovými stránkami líšiť, ale základné vlastnosti, ktoré určujú, ako sa web naviguje a ako sa s nimi pracuje, zostávajú rovnaké. Táto časť je zvyčajne konzistentná na všetkých stránkach na webe, niektoré návrhy však domovskej stránke dodávajú mierne odlišný vzhľad hlavičky, aby upozornili na vybrané oblasti webu. Celkovo dobrá hlavička uľahčuje navigáciu na vašom webe, vytvára značku a vytvára konzistentný zážitok z prehliadania na celom webe.
Header a Head
Je dôležité nezamieňať hlavičku stránky (header) s hlavičkou webu (head). Výrazy sú takmer identické, ale jeden popisuje časť stránky, s ktorou ľudia vidia a interagujú s ňou, zatiaľ čo druhý popisuje oblasť HTML stránky (alebo kódu na pozadí), ktorá hovorí službám tretích strán, o čom je stránka. Hlavička webu (head) je v kóde stránky nastavená pomocou značiek <head> </head>. Všetko medzi týmito značkami určuje, ako sa na stránke zobrazujú služby tretích strán, ako je vyhľadávací nástroj Google, Twitter, Facebook a prehliadač.
Čo sa nachádza v header?
Vďaka konzistentným prvkom hlavičky je web príjemnejším miestom pre používateľov. Webové stránky sa môžu líšiť v dizajne, ale pri udržiavaní základnej sady funkcií bude navigácia na vašom webe oveľa jednoduchšia.
Medzi očakávané funkcie hlavičky patria:
- Logo/Totožnosť
- Navigácia (hlavné menu)
- Názov stránky
Medzi ďalšie bežné vlastnosti hlavičky patria:
- Vyhľadávanie
- Nákupný košík (web elektronického obchodu)
- Prihlásenie/Odhlásenie
- Odkaz na profil používateľa
- Oznámenia (ak sú použiteľné)