Konverzia označuje vo svete digitálneho marketingu merateľné splnenie cieľa. Ide o vykonanie akcie používateľom, ktorú si firma definovala ako cennú pre svoj biznis. Sledovanie konverzií pomáha marketérom zistiť súvislosť medzi kampaňami a výsledkami podnikania, a tiež zistiť, ktoré reklamy a kľúčové slová sú najefektívnejšie a lepšie spoznať cieľovú skupinu.
Druhy konverzií, ktoré poznáme
- odoslaná objednávka
- transakcia
- registrácia nového používateľa
- odoslanie kontaktného formulára
- kliknutie na tlačidlo
- telefonát
- registrácia na odber newslettera
- otvorenie online chatu
- stiahnutia a inštalácia mobilnej aplikácie
- čas strávený na webe
- atď.
Ako merať konverzie?
Pre mieru konverzie (konverzný pomer) sa používa skratka CR (z anglického conversion rate). Ide o metriku, ktorá hovorí o úspešnosti spracovania návštevníkov webu. Vyjadruje sa v percentách. Je definovaná ako pomer počtu konverzií a počtu relácií, resp. pri reklamných systémoch ide o pomer počtu konverzií a počtu klikov na reklamu.
Príklad: ak zo 100 zákazníkov 5 vykonalo konverziu, konverzný pomer je 5%.
Vypočítame jednoducho 5/100 = 5%.
Dôležitosť konverzného pomeru
Vyšší konverzný pomer nám pomáha získať viac konverzií z rovnakého počtu návštevníkov. Tým vieme dosiahnuť viac cieľov, výnosov bez potreby zvyšovať náklady na dosiahnutie návštevnosti. Návštevnosť totiž niečo stojí: náklady na reklamu, SEO aktivity, spravovanie sociálnych sietí. Zvýšenie CR nám pomáha zúžitkovať aktuálnu návštevnosť lepšie, bez potreby zvyšovať návštevnosť a náklady na ňu.
CR vieme zvýšiť pomocou optimalizácie webu a tiež optimalizácie reklamných kampaní. A/B testovanie je užitočná metóda, ako zistiť, ktorá verzia reklamy alebo prvku na webe je úspešnejšia z hľadiska konverzií.
Konverzný pomer je veľmi dôležitou metrikou, ale nie je rozhodujúcou. Ak napríklad zvýšite konverzný pomer 2-násobne tým, že ste 2-násobne znížili ceny, konečný obrat bude rovnaký. Dôležitým ukazovateľom je zisk, ale treba myslieť na to, že každý biznis je osobitný.