Sitemap alebo mapa stránok je súbor, ktorý má v sebe uložený zoznam všetkých stránok na vašom webe, ktoré by podľa vás mali byť indexované a vyhľadateľné cez vyhľadávacie nástroje. Pomáha Googlu a ostatným vyhľadávačom nájsť všetky stránky a podstránky vášho webu a dobre porozumieť štruktúre vášho webu.
Opakom sitemap je súbor robots.txt, ktorý je štandardizovaným súborom používaným na informovanie vyhľadávačov o tom, ktoré stránky nemajú byť prostredníctvom ich služieb vyhľadateľné.
Robot vyhľadávača Google (Googlebot) prechádza internet takým spôsobom, že sleduje a navštevuje jednotlivé linky na každej stránke, ktorú nájde. Môže sa stať, že niektoré vaše podstránky nezaindexuje, najmä keď je váš web nový a má veľmi málo vonkajších spätných odkazov. Sitemap môže s indexáciou pomôcť, hoci ju nezaručuje. Ak nemáte žiadne vonkajšie odkazy, musíte Google o svojom webe informovať prostredníctvom nástroja Google Search Console.
Výhody sitemapy
- Vyhľadávač sa rýchlejšie dozvie o nových stránkach, dokáže ich rýchlejšie nájsť a zaindexovať.
- Sitemap poskytne robotovi informácie o všetkých stránkach webu, teda aj o tých, ktoré počas prechádzania webu sám neobjavil.
- S použitím nástroja Google Search Console môžete zistiť, ktoré URL zo sitemapy už Google indexuje.
Čo sitemap neovplyvní
- Sitemap nezlepší vaše pozície vo výsledkoch vyhľadávania.
- Nenahradí interné prelinkovanie. Ak na stránku nevedú odkazy, Google ju nebude považovať za relevantnú i napriek tomu, že je zaindexovaná. Pri výsledkoch vyhľadávania budú uprednostňovať iné, hodnotnejšie stránky.