Za spam môžeme považovať nevyžiadanú, alebo nezmyselnú správu, či informáciu, ktorú dostaneme do svojej e-mailovej schránky, na sociálnych sieťach, alebo vo vyhľadávačoch. Spam je často reklama zasielaná opakovane na tú istú webovú stránku. Najrozšírenejším typom elektronického spamu je e-mailový spam.Tento výraz sa však môže tiež používať na opis spamu vyhľadávacieho nástroja, spamu v sociálnych médiách, spamu v mobilných aplikáciách, spamu na blogoch, spamu wiki, spamu vo fórach a mnoho ďalších.
Spam sa vyznačuje dvoma vlastnosťami:
- Príjemcovia nesúhlasia s tým, aby sa im správa zaslala.
- Správa sa posiela hromadne.
Typy spamu
Takáto nevyžiadaná pošta môže mať viacero typov:
- Otravné reklamné správy.
- Škodlivé správy s hrozbou ukradnutia údajov, peňazí a šírenia malwaru.
Vyvarovať by ste sa mali hlavne phishingovým e-mailom, ktoré neoprávnene získavajú údaje, nalákajú obete na to, aby sa vzdali citlivých informácií, napríklad prihlásením na webové stránky, alebo získaním informácií o kreditných kartách prostredníctvom nákupov. Falošné e-maily napodobňujú e-mail od legitímneho odosielateľa a vyžadujú nejakú akciu. Dobre spracované škodlivé e-maily môžu obsahovať aj názov známej značky, avšak vyznejú naliehavo, dokonca ohrozujúco. Bežné triky phishingu zahŕňajú:
- Žiadosť o platbu nezaplatenej faktúry.
- Žiadosť o obnovenie hesla, alebo o overenie vášho účtu.
- Overenie nákupov, ktoré ste nikdy neuskutočnili.
- Žiadosť o aktualizované informácie o fakturácii.
V takýchto škodlivých e-mailoch správy častokrát obsahujú prílohy vo formáte súborov Word, Powerpoint, alebo PDF so škodlivým kódom skrytým v skriptoch. Po otvorení dokumentu sa spustia skripty a načíta sa škodlivý softvér.
Ako môžete zastaviť spam?
- Nereagujte na spam.
- Zapnite si filter, ktorý spam odchytáva.
- Zapnite si povolenia na prijímanie príloh.
- Odlíšte pishingové e-maily.
- Nastavte si viacfaktorové overenie.
- Nainštalujte si antivírus.