GIF je skratka pre formát animovaného obrázku, teda Graphics Interchange Format. GIF je formát rastrových súborov navrhnutý pre relatívne základné obrázky, ktoré sa zobrazujú najmä na internete. Môže pripomínať krátke video, ale za video ho považovať nemôžeme, pretože súbory GIF neobsahujú zvuk a sú vytvorené pospájaním viacerých obrázkov, ktoré sa môžu dookola opakovať.
Animované GIF sa bežne používali na webových stránkach na zobrazovanie rôznych grafík a lôg. Podporujú základnú animáciu, čo znamená, že sú obľúbeným formátom súborov pre mémy na lokalitách sociálnych médií. Prečítajte si viac o najdôležitejších funkciách súborov GIF, postupe ich vytvárania, ako aj o výhodách a nevýhodách formátu animovaných obrázkov GIF.
Súbory GIF a ich popularita
Sú veľmi populárne medzi ľuďmi na sociálnych sieťach, pretože slúžia pri komunikácii na vyjadrenie emócii, vtipov, alebo nápadov. GIF súbory môžu ľudia používať napríklad v aplikáciách Twitter, alebo Facebook Messenger a môžu ich použiť aj ako emotikony, alebo nálepky.
Formát GIF
Formát GIF je už starším formátom. Je 8-bitový, čo znamená, že je obmedzený na 256 farieb. Formát GIF je formát rastrových súborov navrhnutý pre relatívne základné obrázky. Nepodporuje polopriehľadnosť a súbory GIF majú často veľkú veľkosť súboru (viac ako video súbory MP4), pretože sú nekomprimované. Vytvoriť svoje vlastné GIF-ko si môžete aj vy, pretože existuje viacero programov a aplikácií, v ktorých môžete napríklad z natočeného videa vytvoriť súbor GIF.