Virálny marketing je obchodná stratégia, ktorá dokáže generovať záujem a potenciálny predaj značky, alebo produktu prostredníctvom správ, ktoré sa šíria internetom ako vírus. Virálny v doslovnom zmysle slova znamená čokoľvek, čo sa veľmi rýchlo šíri medzi používateľmi. Cieľom virálneho marketingu je, aby obsah zdieľali sami používatelia.
Šírenie informácií
Základom virálneho marketingu je šírenie informácií ústnym podaním, avšak moderné technológie umožňujú virálnemu marketingu zahrnúť aj mnoho internetových platforiem. Sociálne siete sú vďaka svojej rýchlosti a ľahkému zdieľaniu prirodzeným prostredím pre marketing tohto druhu. Najrozšírenejším príkladom v súčasnosti je vytváranie pohyblivých, zaujímavých, alebo pútavých videí na YouTube, ktoré sa potom zdieľajú na Facebooku, Twitteri a v ďalších sociálnych médiách.
Virálny marketing v praxi
Virálny marketing je užitočný ako samostatný marketingový nástroj, alebo ako súčasť väčšej kampane, ktorá využíva viac druhov marketingu. Je to zvlášť atraktívne pre menšie podniky, alebo spoločnosti, pretože virálny marketing môže byť lacnejšou alternatívou k tradičnej marketingovej stratégii.
Výhody virálneho marketingu
- Nízke náklady. Virálne kampane sa charakterizujú tým, že používatelia pre nás robia významnú časť práce, ktorá znižuje náklady na šírenie a nie je potrebné kupovať reklamu, alebo priestor v médiách.
- Potenciál veľkého dosahu. Virálne video na internete má schopnosť osloviť veľké publikum bez toho, aby sme museli investovať peniaze, alebo vynaložiť ďalšie úsilie.
- Nie je invazívne. V oblasti virálneho marketingu rozhodnutie o účasti a zdieľaní vždy prichádza od používateľa, a preto nikdy neprichádza ako invazívne. V porovnaní s klasickejšími formami reklamy je vnímanie značky a interakcia výrazne lepšia.
- Pomáha budovať vašu značku. Ak vytvoríte kreatívny obsah, tak pútavý, že sa ho samotní používatelia rozhodnú zdieľať, tak zároveň si s nimi vytvoríte osobné spojenie. Pokiaľ ide o budovanie značky a povedomie, je to bezpochyby mimoriadne silný nástroj.